W 2013 roku istniało około 70 kryptowalut. Zaledwie 10 lat później było ich już ponad 10 tysięcy. Popularność kryptowalut ciągle rośnie, a ich zastosowanie jest większe, niż mogłoby Ci się wydawać. Jak działają kryptowaluty i gdzie możesz je kupić? Przeczytaj nasz artykuł!
Co to jest kryptowaluta?
Kryptowaluta to waluta cyfrowa i wirtualna. Powstała z myślą o dostarczeniu alternatywnego sposobu płatności dla tradycyjnych transakcji internetowych. Opracowano ją tak, by nie podlegała ingerencji rządu ani zewnętrznym wpływom. Mimo to, kryptowaluty uznaje się za bezpieczne. Wszystkie transakcje są kontrolowane przez łańcuch bloków. To ciągły, stale monitorowany zapis każdej transakcji.
Posiadane kryptowaluty pozwalają przechowywać tzw. portfele kryptowalut. Taki portfel to wirtualne konto, na które składają się dwa klucze – prywatny oraz publiczny. Pierwszy z nich stanowi hasło do konta, potrzebne m.in. przy wykonywaniu transakcji. Kod publiczny również wykorzystuje się przy wszelkich przelewach. Popularne portfele to m.in. MetaMask czy Trust Wallet.
Kryptowaluty opierają się głównie na technologii blockchain. To metoda porządkowania i przechowywania danych w następujących po sobie blokach. Wszelkie zapisy w rejestrze są nieodwracalne, co uniemożliwia ich usunięcie czy zmodyfikowanie. Dane są więc zabezpieczone przed wszelkimi oszustwami.
Jak działają kryptowaluty i jakie dają możliwości?
Każda kryptowaluta posiada określoną wartość, dzięki czemu możesz płacić nią za wybraną usługę lub produkt – oczywiście pod warunkiem, że sprzedawca akceptuje taką formę płatności. Możesz również przesyłać innym dowolną liczbę jednostek danej kryptowaluty. Obecnie większość osób traktuje kryptowalutę jako przedmiot inwestycyjny. Charakteryzuje się sporym ryzykiem inwestycyjnym, jednak ewentualny zysk może być naprawdę spektakularny.
Za przykład może tu posłużyć Bitcoin, który na samym początku kosztował kilka centów, z kolei 8 lat później był wart 20 000 USD, a 4 lata później – 65 000 USD.
Najpopularniejsze kryptowaluty i ich historie
Pierwszą kryptowalutą, uruchomioną w 2009 roku był Bitcoin. Powstał on w okresie, w którym świat zmagał się z konsekwencjami kryzysu gospodarczego. Bitcoin miał wówczas stanowić manifest niezależności i sprzeciw wobec banków. Wówczas giełdy kryptowalut jeszcze nie były rozwinięte, a więc zdobywało się je głównie poprzez kopanie kryptowalut.
Kolejną popularną walutą cyfrową jest Ethereum. Jej początki sięgają lat 2013-2014. Kryptowaluta sprawiła, że technologia blockchain stała się atrakcyjniejsza, bowiem to właśnie dzięki niej stała się czymś więcej niż jedynie transferem kryptowalut. Ethereum oferuje nieco szybszy czas potwierdzania transakcji niż Bitcoin, nie posiada limitu emisyjnego, a ponadto obsługuje niektóre języki programowania.
Do pozostałych, popularnych kryptowalut można zaliczyć m.in. Ripple, XRP, Binance Coin, Cardano czy też Solana.
Gdzie kupić kryptowaluty, a gdzie je sprzedać?
Interesuje Cię inwestowanie w kryptowaluty, jednak nie do końca wiesz, jak to robić? Służą do tego przede wszystkim giełdy kryptowalut, ale nie tylko – walutę kupisz także w Bitcoinmacie czy Kriptomacie. To właśnie na giełdach sprawdzisz także aktualne notowania i kursy.
Aby dokonać transakcji, wystarczy wybrać pasującą giełdę oraz założyć na niej konto. Następnie należy wybrać instrument finansowy oraz dokonać transakcji. Kryptowalutę możesz sprzedać ponownie w dowolnym momencie lub ją zostawić. Tego typu giełdy umożliwiają również inwestycje m.in. w indeksy, akcje, surowce czy ETF-y.
Zalety przemawiające za kryptowalutami
Kryptowaluty posiadają wiele zalet, do których należy zaliczyć:
- niskie opłaty – tradycyjne przelewy międzynarodowe wiążą się ze sporymi opłatami, z kolei kryptowaluty można przekazywać często za kilka centów,
- bezpieczeństwo – za walutami cyfrowymi stoją solidne zabezpieczenia,
- anonimowość – nikt nie wie, kto jest właścicielem konta, ponadto nie musisz podawać serwisom żadnych danych osobowych ani wrażliwych informacji,
- ekspresowe transakcje – w tradycyjnym banku musisz oczekiwać na przelew nawet wtedy, gdy wyszedł z tego samego kraju, z kolei w przypadku kryptowalut środki otrzymujesz automatycznie.