mikrofalówka w zabudowie

Jaką kuchenkę mikrofalową kupić?

Kuchenka mikrofalowa dobrych kilka lat temu podbiła polski rynek. Jej podstawowym zadaniem jest szybkie rozmrażanie i podgrzewanie potraw. Energia wytworzona przez popularną „mikrofalówkę” pobudza cząsteczki wody znajdujące się w nagrzewanym daniu. Dzięki temu pożywienie jest nagrzewane obustronnie i bardzo szybko nadaje się do spożycia. Z czasem jednak zaczęliśmy wymagać od tego typu sprzętu znacznie więcej, dlatego też producenci sukcesywnie wprowadzają nowe funkcje. Jak wobec tego znaleźć odpowiedni model kuchenki mikrofalowej?

Rodzaje kuchenek mikrofalowych

            Na rynku dostępne są dwa typy mikrofalówek – wolnostojące i przeznaczone
do zabudowy. Różnica polega oczywiście na sposobie montażu urządzenia w kuchni.Zaletą pierwszej opcji jest możliwość ustawienia kuchenki na dowolnym blacie w kuchni. Poza mobilnością kuchenki, są one zdecydowanie tańsze. Niestety jednak w trakcie sprzątania możemy napotkać na pewne przeszkody. „Mikrofalę” trzeba przesuwać, by można było umyć blat pod nią. Musimy także uważać, by nie zamoczyć kabla, itd. Kolejnym minusem jest fakt, że może być nam ciężko dopasować jej wygląd do wystroju w kuchni. Jeżeli zaś zdecydujemy się na wersję do zabudowy, co prawda pozbawimy się możliwości zmiany położenia urządzenia, ale za to zyskamy dostęp do kuchenki na odpowiedniej dla nas wysokości, jak również estetyczną kompozycję całej kuchni.

Moc urządzenia i budowa

            Istotnym parametrem jest maksymalna moc mikrofal, która jest przeznaczona do podgrzewania i gotowania potraw. Jest to najczęściej 700-2100 W. Im wyższa będzie moc kuchenki, tym szybciej posiłek będzie gotowy.

Należy jednak pamiętać, że im delikatniejsza jest potrawa, tym niższy poziom mocy mikrofal powinniśmy ustawić do jej podgrzania. Gdy nie mamy pewności, lepiej zastosować niższą moc, krótszy czas lub ewentualnie zmienić parametry, niż za mocno i za szybko podgrzać potrawę, która z pewnością wyschnie. Najlepszym rozwiązaniem jest sterowanie inteligentne, dzięki któremu urządzenie samo dobiera tryb i temperaturę właściwą dla określonego produktu.

Jeśli chodzi o budowę, komora wewnętrzna ma zazwyczaj proste ścianki. Dostępne są również modele z zaokrąglonym wnętrzem. Takie rozwiązanie jest wydajniejsze, ponieważ ścianki lepiej pochłaniają fale mikrofalowe. Skutkuje to tym, że danie jest szybciej przygotowane.

Dodatkowe funkcje kuchenek mikrofalowych

Funkcja grilla pozwala zarumienić lub podpiec przygotowywaną potrawę. Zazwyczaj jest to elektryczna grzałka znajdująca się w górnej części urządzenia. Modele wyposażone
w tę funkcję posiadają także ruszt, który stawia się na obrotowym talerzu. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku pieczenia pizzy lub zapiekanek.

Funkcja gotowania daje możliwość nie tylko podgrzewania potraw, ale również np. gotowania zupy i tym podobnych potraw.

Gotowanie na parze polega na wykorzystywaniu pary wodnej do przygotowania lekkich dań bez tłuszczu.

Termoobieg to funkcja, dzięki której proces pieczenia odbywa się bardzo podobnie jak w typowym piekarniku. Dania są podgrzewane równomiernie. Ponadto jeśli ustawimy wysoką temperaturę, ok. 200oC, możemy upiec np. niektóre rodzaje ciasta.

Podsumowanie

            Jak kupić dobrą mikrofalówkę? Odpowiedź wbrew pozorom jest dosyć prosta. Należy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę i cenę, ale także na parametry i dodatkowe funkcje.