To system ćwiczeń opracowany przez Josepha Pilatesa, mający na celu stworzenie równowagi w ciele. Ćwiczenie wzmacniają mięśnie kręgosłupa, takie które w tradycyjnych metodach ćwiczeń nie są wzmacniane. Pilates przede wszystkim poprawia koordynację ruchową, poprawia sylwetkę ciała, przeciwdziała osteoporozie, uspokaja i zmniejsza stres, a wszystko to wykonujemy przy spokojnej muzyce bez większego przemęczania się. Brzmi zachęcająco?
Historia
Nazwa systemu ćwiczeń zabrała się od nazwiska niemca Josepha Pilatesa. Możemy stwierdzić, że cały swój sukces zawdzięcza woli walki oraz determinacji, już jako mały chłopiec cierpiał na astmę co nawet w dzisiejszych czasach ogranicza sportowców. Joseph jednak uprawiał kulturystykę i gimnastykę i wiele więcej sportów.
W czasie I wojny światowej Pilates przebywając w Londynie doskonalił sztukę swoich ćwiczeń i zaczął nauczać innych. Jako wielki sukces można uznać fakt, iż podczas epidemii grypy w 1918 roku wszyscy adepci Pilatesa przeżyli.
Okoliczności sprawiły, że Joseph wprowadził ćwiczenia rehabilitacyjne w szpitalach, taki by chorujący mogli rozpocząć swoją rehabilitację leżąc w łóżku. Wszystko to doprowadziło do stworzenia wielu urządzeń do ćwiczeń i rehabilitacji.
Opracowane metody ćwiczeń zostały entuzjastycznie przyjęte przez środowiska niemieckich tancerzy.
W 1927 roku Joseph wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie poznał swoją żonę Klarę. Zaczęli nauczać tancerzy, a z czasem zwykłych ludzi. Metoda ćwiczeń Pilatesa cieszyła się tam ogromną popularnością. Metody ćwiczeń rozwijane były przez całe życie Josepha, aż do jego śmierci. Dziś metody ćwiczeń znane są na całym świecie i stają się coraz bardziej popularne.
Co daje Pilates?
Powinniśmy zacząć od tego że metody ćwiczeń Pilatesa są przeznaczone dla każdego, ponieważ nie tylko poprawiają koordynację ruchową oraz kondycję fizyczną, ale również psychiczną. Dzięki systemowi ćwiczeń adepci uczą się poprawnej postawy ciała, poprawnego oddychania, a także niwelują bóle stawów czy kręgosłupa. Brzmi to zachęcająco i tak rzeczywiście jest, pilates daje spektakularne efekty.
Metoda ta poprawia elastyczność ciała, równoważy siłę mięśni po obu stronach dzięki ćwiczeniom bioder, dolnych partii mięśni kręgosłupa oraz pośladków. Dodatkowo pilates wysmukla sylwetkę, uczy prawidłowego oddychania, rozluźnia górne partie mięśni. Jest to również doskonała metoda rehabilitacji urazów stawów czy kręgosłupa.
Gdzie ćwiczyć?
Chcemy ułatwić każdemu użytkownikowi naszego serwisu odnalezienie klubu, w którym będzie mógł ćwiczyć sztukę pilates pod okiem doświadczonego instruktora, taka forma okazuje się bardzo skuteczna, ponieważ trenerzy w każdym momencie mogą korygować nasze postawy podczas wykonywania ćwiczeń. Jest to również przydatne podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych, w jakich instruktor jest niezbędny.
Jeśli jesteś trenerem i chciałbyś dodać swój klub do naszej wyszukiwarki możesz to zrobić w każdym momencie, jest to wspaniała promocja na popularnym portalu tematycznym. Zapraszamy do umieszczania ogłoszeń, razem możemy pomóc setkom ludzi poprawić swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
Jak ćwiczyć?
Przed przystąpieniem do ćwiczeń musisz zapamiętać kilka zasad. Pierwszą z nich jest posiadanie maty, jest to niezbędny element ćwiczenia. Prócz niej nie potrzebujesz żadnych sprzętów do ćwiczeń. Kolejną zasadą jest dokładność. Lepsze efekty uzyskamy robiąc mniej powtórzeń dokładnych niż więcej niedokładnych. Każde ćwiczenia należy zacząć od rozgrzewki oraz kontroluj swoją postawę.
Możemy zaczynać.
Rozciąganie pleców w przód:
Siadamy płasko, wyciągamy lekko rozłożone nogi, stopy rozluźniamy, a ręce wyciągamy na wysokość klatki piersiowej równolegle do nóg. Napinając mięśnie brzucha oraz robiąc wydech pochylamy się do przodu. Podczas skłonu napinamy kolejno brzuch, żebra, klatkę piersiową oraz szyję. Musimy uważać by nie odrywać pośladków od podłogi oraz pod żadnym pozorem nie napinać mięśni ramion. W skłonie głęboko musimy odetchnąć, a wracając do początkowej pozycji wykonujemy kolejny wydech. Ćwiczenie powtarzamy trzy razy, za każdym razem pogłębiając skłon.
Rozciąganie nóg.
Kładziemy się na plecach i przyciągamy kolana do klatki piersiowej, następnie chwytamy się dłońmi za piszczele. Napinając mięśnie brzucha odrywamy głowę i ramiona od podłogi. Robimy wydech i rozluźniamy chwyt i prostujemy ręce wysoko nad głową, a nogi w przeciwnym kierunku. Przy wdechu zataczamy rękoma koło i znowu przyciągamy kolana do klatki piersiowej. Ćwiczenie powtarzamy osiem razy.
Setka
Kładziemy się na plecach, unosimy wyprostowane nogi do góry do kąta prostego. Ręce trzymamy wyprostowane wzdłuż tułowia i lekko uniesione. Nie napinając zbyt mięśnie unosimy głowę, kark oraz łopatki. Następnie oddychając bardzo wolno sto razy unosimy ręce o około 10 centymetrów. Ćwiczenie należy wykonywać bardzo dokładnie, a z czasem, wraz z wzrostem naszej kondycji nogi coraz bardziej obniżamy.
Krążenie nóg
Kładziemy się wygodnie na plecach, podnosimy jedną nogę pod kątem prostym do ciała oraz wykonujemy nią ruch okrężny zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie w przeciwną stronę. Ćwiczenie powtarzamy 20 razy dla prawej jak i lewej nogi.
Prostowanie nóg.
Przyjmujemy pozycję leżącą na plecach, podnosimy nogi na około 45 stopni. Jedną z nóg, zgiętą w kolanie przyciągamy do klatki piersiowej, chwytamy ją za piszczel, zaś druga noga zostaje nieruchoma. Ćwiczenie powtarzamy 20 razy dla każdej nogi.