Poradnik dłużnika – co zrobić, gdy otrzyma się pismo od firmy windykacyjnej?

W długi można wpaść łatwo, trudniej rozwiązać swoją sytuację, gdy do spłaty jest spora suma i nie dysponuje się odpowiednimi środkami. Nie oznacza to jednak wcale poważnych konsekwencji – najważniejsza jest wola współpracy, aby uregulować swoje zobowiązania. Gdy również znajdujesz się w podobnej sytuacji, zachęcamy do sprawdzenia naszego krótkiego poradnika – razem z nim dowiesz się, co zrobić, gdy pisemnie skontaktuje się z tobą firma windykacyjna.

Zapoznaj się z otrzymanym pismem

Przede wszystkim na początku zapoznaj się z pismem, które zostało dostarczone przez kancelarię windykacyjną. Znajdują się w nim dokładne informacje dotyczące podstawy zadłużenia, czyli tego, skąd wziął się dług, również podana jest jego wysokość, termin spłaty oraz numer konta, na który trzeba przekazać pieniądze. Każde pismo powinno być też opatrzone numerem sprawy.

Warto w tym momencie wspomnieć, że istnieje ryzyko, że dostarczone pismo jest oszustwem – niejednokrotnie można spotkać się z takimi wiadomościami, dlatego wtedy, gdy wzbudza ono podejrzenia, najlepiej skontaktować się osobiście z firmą, która zajmuje się windykacją należności, a także poszukać informacji online – często na forach można dowiedzieć się, że rzeczywiście jest to próba oszustwa i nie należy wtedy wpłacać pieniędzy na podane konto.

Wybierz formę spłaty długu

Gdy pismo jest oryginalne, należy następnie skontaktować się z firmą windykacyjną, na przykład telefonicznie, aby zacząć spłacać swoje zadłużenie – należy pamiętać o tym, że każdego dnia dług powiększa się o nowe odsetki, dlatego warto zareagować jak najszybciej, aby uniknąć dalszego zadłużania się.

Najczęściej firma windykacyjna w sytuacji, gdy dłużnik nie może w całości spłacić zobowiązania, proponuje jego rozłożenie na raty – najczęściej samodzielnie można wówczas wskazać na wysokość takiej raty, aby była ona comiesięcznie możliwa do spłaty. Podpisanie takiego porozumienia ratalnego będzie mogło ochronić dłużnika przed dalszymi konsekwencjami, w tym sądowymi i komorniczymi.

Spłacaj swoje zadłużenie

Gdy otrzymasz harmonogram spłaty zadłużenia, postępuj zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w dokumencie, czyli płać raty w odpowiedniej wysokości i terminie, aby w końcu cieszyć się życiem bez długów.

Zatem w sytuacji, gdy otrzymujesz pismo windykacyjne, nie zwlekaj – skontaktuj się z firmą, która obsługuje dług, ponieważ nie zniknie on i trzeba będzie go spłacić, jednakże zwlekanie może w tym przypadku znacznie pogorszyć sprawę!