Rodzaje ekspresów do kawy

Kawa z ekspresu jest coraz bardziej popularna wśród Polaków. Coraz więcej osób kupuje sobie takie urządzenie do domu. Nie każdy ma jednak wystarczające doświadczenie, aby wybrać taki sprzęt ze świadomością, że zakup jest naprawdę optymalny do potrzeb i preferencji, a przede wszystkim do możliwości finansowych. Urządzenia te mogą kosztować od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Ekspresów na rynku jest mnóstwo, ale jeden model drugiemu nierówny. Szukając idealnego, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Zasadniczy wybór dotyczy rodzaju ekspresu i nie jest tylko formalnością. Ma on wpływ na smak kawy. Dwie podstawowe opcje to ekspresy przelewowe i ciśnieniowe.

W przypadku ekspresów przelewowych jakość nie zawsze idzie w parze z relatywnie niską ceną. Działają na zasadzie wsypania kawy do pojemnika, która potem zostaje przepuszczona przez specjalny, papierowy filtr. Zaletą jest niska cena zakupu i eksploatacji ? jedno opakowanie filtrów to kilka złotych, a z jednorazowego parzenia powstaje około 10 filiżanek kawy. To najprostsze urządzenia. Nie ma w nich wielu dodatkowych funkcji.

Kawiarka z kolei, znana także jako ekspres dzbankowy, to dość popularne urządzenie. W czasie jej podgrzewania para przechodzi przez zmieloną kawę w ten sposób tworzy się mocny, aromatyczny napar. Zalety to prostota, szybkość i intuicyjność obsługi ? przypomina ona zwykły czajnik elektryczny. Kawiarki są jednym z najtańszych rozwiązań. Można je zakupić nawet w cenie poniżej 100 złotych. Nie współgrają jednak niestety z płytami indukcyjnymi. Większość z nich jest wykonana z aluminium i dopiero od niedawna powoli na rynku pojawiają się z pojemnikiem ze stali.

Ekspresy niskociśnieniowe są podobne do kawiarek, ale że rzadko przewyższają ich zalety, coraz rzadziej się je spotyka. Napar powstaje tu pod wpływem niskiego ciśnienia i wysokiej temperatury. W efekcie otrzymujemy napój o bardzo mocnym smaku.

Ekspres ciśnieniowy to urządzenie pokrewne do poprzedniego. Jest coraz bardziej popularne, choć dość drogie, także w eksploatacji. Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na ekspresy działające na specjalne wkłady lub naboje. Niektóre modele mogą być problematyczne w użyciu w związku z utrzymaniem czystości. Te, w których kawę nabija się do kolby, mogą skutkować bałaganem w kuchni. Przy mocowaniu i zdejmowaniu kolby kawa może się rozsypywać. Sprawę rozwiązują ekspresy wykorzystujące sprasowane saszetki, ale nie są one jeszcze często spotykane, a i swoje kosztują. Jest też opcja korzystania z kapsułek. Wymuszają one jednak korzystanie z asortymentu konkretnego producenta. Wadą jest też cena ? problematyczna jeśli pijemy dużo kawy i to zarówno w kontekście sprzętu (nawet kilka tysięcy złotych), jak i samych kapsułek. Trzeba się również pogodzić z ograniczoną gamą smaków (najwyżej kilkanaście) i dostępnością. Łatwiej je kupić w internecie niż na żywo. Zaletą jest porządek w kuchni i naprawdę bogaty smak, z którym mimo wszystko można eksperymentować, robiąc własne mieszanki. Hermetyczność kapsułek sprawia, że kawa zawsze jest świeża. Często ekspresy ciśnieniowe wyposażone są w wiele dodatkowych i przydatnych opcji ? np. spieniacz do mleka, funkcję pianki, filtr wody, pojemnik na fusy czy opcja automatycznego czyszczenia.

Nie jest jednak prawdą, że ekspres musi być drogi, aby parzył dobrą kawę. Zakup najdroższych wysokociśnieniowych modeli wbrew pozorom nie jest gwarancją najwyższej jakości. Oszczędni mogą wybrać najtańsze kawiarki. Bez problemu można jednak zainwestować i w ekspres w cenie do 400 złotych ? i to w zupełności wystarczy. W przypadku ekspresów ciśnieniowych warto zwrócić uwagę na te, które wytwarzają minimum 10 barów (od wysokości ciśnienia zależy, jak bardzo wyciśnięta zostanie esencja) ? smakoszom może to nie wystarczy, ale początkującym miłośnikom kawy nie będzie robić różnicy. Znaczenie ma też to, aby temperatura grzania była stabilna, a pojemność ekspresu w miarę duża. Lepiej sięgać po ekspresy z przynajmniej dwulitrowymi zbiornikami na wodę. Wiele zależy jednak od naszych indywidualnych potrzeb.