Masaż jest starą techniką leczniczą, znaną od tysięcy lat. Stosowany był zarówno przez starożytnych Greków, jak i Chińczyków, ale wiedzieli o nim także dawni mieszkańcy Indii, Korei, Japonii, Rzymu, Egiptu czy Mezopotamii. Przez wieki wypracowano wiele metod wykonywania masażu. Różnią się one nie tylko techniką, ale też powodami, dla których się je wykonuje. Masaż może mieć znaczenie relaksacyjne, profilaktyczno-pielęgnacyjne, lecznicze. Może też przygotowywać mięśnie do wysiłku, co pomaga zapobiegać kontuzjom. Dlatego też w gabinetach masażu oferta jest bardzo szeroka. Z czym możemy się spotkać i co dana metoda oznacza? O tym poniżej.
Masaż bańką chińską ? to jedna z najstarszych technik. Tradycja tego rodzaju masażu sięga ponad trzech tysięcy lat! Wykonuje się go przy pomocy specjalnych baniek (silikonowych lub gumowych), działających na podobnej zasadzie jak te, które nasze babcie stosowały do leczenia przeziębień. Celem jest redukcja cellulitu i ujędrnienie skóry. Jest to zabieg skuteczny i nieinwazyjny, a przez to warty wypróbowania zanim podejmie się decyzję o liposukcji, zastrzykach czy laserze. Oczywiście nie zastąpi ćwiczeń czy dobrego odżywiania się, ale jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które choć o siebie dbają, nadal mają problem z cellulitem. Działa to na zasadzie usuwania toksyn z organizmu i rozbijania tłuszczu na mniejsze cząsteczki poprzez przesuwanie po naoliwionym ciele bańki w stronę węzłów chłonnych. Masaż ten może być bolesny lub powodować dyskomfort, a efekty będą widoczne dopiero po kilku sesjach, ale jest to metoda dość skuteczna.
Masaż antycellulitowy ? pozbywać się cellulitu można jednak nie tylko przy pomocy bańki chińskiej, ale też i innych metod. Usprawnienie przepływu limfy i pobudzenie krążenia, co przyczynia się do zmniejszenia problemu z cellulitem, można osiągnąć także poprzez oklepywanie, uciskanie i ugniatanie miejsc takich jak łydki, pośladki, uda, ramiona. Masaż antycellulitowy to po prostu zespół energicznych ruchów, przy których trzeba użyć trochę siły. Wszystko zaś po to, aby pozbyć się ?pomarańczowej skórki?.
Masaż klasyczny ? celem masażu tego rodzaju może być relaksacja, odpoczynek, rozluźnienie, złagodzenie bólów mięśni lub pleców, usunięcie toksyn z organizmu, ujędrnienie i wygładzenie skóry? słowem: masaż klasyczny ma wszechstronne i wielokierunkowe zastosowanie. Jest to efekt nie tylko techniki przeprowadzania masażu, ale także indywidualnego dostosowywania do potrzeb klienta. Masażysta może tu skupić się na najbardziej spiętych częściach jego ciała.
Masaż wyszczuplający ? wiele gabinetów oferuje też specjalne programy łączące w sobie masaż klasyczny i masaż antycellulitowy. Ich celem jest wymodelowanie sylwetki i redukcja tkanki tłuszczowej. Ten element oferty często ma charakter wspomagający dla innych zabiegów wykonywanych w gabinetach odnowy biologicznej takich jak np. kriolipoliza.
Masaż relaksacyjny ? pod tą nazwą kryją się oczywiście techniki, których celem jest zapewnienie odpoczynku i poczucia odprężenia. Masaż relaksacyjny ma koić i uspokajać, niwelując stres, zmęczenie i napięcie mięśni. Budowanie odpowiedniego nastroju pomaga tu często odpowiednia muzyka, światło świec czy kojący zapach. Masaż bazuje zaś na powolnych, rytmicznych ruchach.
Masaż świecą ? podobnie jak masaż relaksacyjny tak i ten ma odprężać, ale różnica polega na zastosowaniu do masażu aromatycznego, ciepłego wosku świecy. Ma to powodować głębokie odprężenie, ukojenie i rozluźnienie. Po wykonaniu zabiegu skóra powinna być zdrowsza, nawilżona i zregenerowana, jako że bazę wosku do świecy stanowią zazwyczaj naturalne oleje roślinne.
To oczywiście tylko kilka wybranych i najpopularniejszych pozycji. Oferta gabinetów odnowy biologicznej, salonów masażu i zakładów zajmujących się odmładzaniem jest szersza. Można w nich znaleźć także: masaże pielęgnacyjne, powstrzymujące objawy starzenia się, w czasie którego stosuje się również peeling; dermomasaże, czyli kolejny sposób na radzenie sobie z cellulitem, tym razem w połączeniu mechanicznego masażu, podciśnienia, zasysania skóry i rolowania; oraz wiele innych rodzajów masażu (np. relaksacyjny masaż czekoladowy lub masaż gorącymi kamieniami).