pranie

Zakup pralki – lepsza ładowana od przodu czy z góry?

Pralki pod względem swojej konstrukcji można podzielić na dwie kategorie – te ładowane od przodu, czyli frontu, a także z góry. Czym dokładnie się różnią? Jakie mają zalety i wady? Która z nich jest lepsza?

Pralka automatyczna jest jednym z podstawowych artykułów gospodarstwa domowego. Za jej pomocą możemy łatwo i wygodnie prać tekstylia – ubrania, bieliznę, ręczniki, pościel. Wystarczy tylko wrzucić je do bębna, dodać detergent, a potem wybrać odpowiedni program.

Dzisiaj w sklepach z AGD do dyspozycji mamy wiele typów pralek. Zatem wtedy, gdy chcemy zdecydować się na zakup, należy dobrze przeanalizować zarówno dostępne propozycje, jak również swoje wymagania.

Przy zakupie pralki powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej konstrukcję. Dzisiaj do wyboru mamy dwa główne rodzaje palek, a mianowicie:

  • pralka ładowana od przodu
  • pralka ładowana od góry

Jakie są najważniejsze zalety i wady tego typu pralek? Zapraszamy do sprawdzenia!

Pralka ładowana od przodu

To najczęściej wybierany rodzaj pralki, która obsługiwana jest od przodu, czyli od frontu. Głębokość urządzeń tego typu to zwykle od 40 cm do 65 cm, a wysokość wynosi do 85 cm.

Korzystanie z pralek ładowanych od przodu jest bardzo wygodne. Tekstylia można łatwo załadować i wyładować z użyciem koszyka czy miednicy. Przeszklone drzwiczki pozwalają również na podejrzenie postępu prania.

Pralka ładowana od frontu przeznaczona jest do umieszczenia w takim miejscu, w którym będzie można łatwo otworzyć jej drzwiczki. Właśnie dlatego przy jej zakupie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dostępną przestrzeń w łazience lub w innym pomieszczeniu, w którym chcemy ją ustawić.

Sposób załadunku i rozładunku pralki może być zatem kłopotliwy w ciasnych przestrzeniach, gdzie nie można wygodnie obsługiwać drzwiczek. Wprawdzie można wtedy zakupić model slim, czyli wąski, lecz nie zawsze rozwiązuje to problem. W takim przypadku lepszym wyborem może być pralka ładowana od góry.

Pralkę tego typu można także przeznaczyć do zabudowy, na przykład umieścić ją pod blatem łazienkowym.

pralka ładowana od góry
Young woman washing clothes at launderette

Pralka ładowana od góry

Pralki ładowane od góry nie są tak rozpowszechnione jak te z drzwiczkami ulokowanymi od frontu, jednak także bez problemu znajdziemy je w sklepach z AGD.

W przypadku tego typu pralek mamy do czynienia z węższą konstrukcją ze względu na inne położenie bębna. Szerokość takich pralek to zwykle do 40 cm, dlatego mogą one sprawdzić się także w bardzo ciasnych pomieszczeniach.

Dodatkowym atutem w małych łazienkach, kuchniach czy pralniach jest dostęp do pralki od góry. W związku z tym urządzenie można ustawić także tam, gdzie nie mogłoby być ono obsługiwane od frontu. Należy jednak zadbać o to, aby nad pralką znajdowała się odpowiednia ilość wolnego miejsca, by otworzyć klapę.

Obsługa pralki ładowanej od góry jest bardzo prosta. Pralka posiada górną klapę, pod którą znajduje się bęben ze specjalnym systemem otwierania i zamykania. Gdy chcemy uruchomić pralkę, musimy otworzyć klapę i bęben, a potem umieścić w nim pranie. Dozownik na proszek i płyn znajdują się na klapie od wewnętrznej strony.

Warto jednak wskazać, że pralki ładowane od góry są zwykle dostępne w mniejszych pojemnościach do wyboru, dlatego też w przypadku dużej rodziny konieczne może być częstsze pranie.

Pralka ładowana od frontu czy z góry – co wybrać?

Zatem zarówno pralki ładowane od frontu, jak również od góry posiadają swoje zalety i wady. Przy zakupie odpowiedniego modelu najczęściej decyduje miejsce montażu.

Gdy do dyspozycji mamy dużo miejsca, wtedy możemy wybrać klasyczną pralkę ładowaną z przodu. Jeżeli jednak przestrzeń jest niewielka, wówczas jedynym rozwiązaniem może być zakupienie pralki ładowanej z góry.