Co daje nauka języków obcych?

słownikiZalety nauki zagranicznych języków są w zasadzie oczywiste i Polacy zaraz po transformacji szybko je dostrzegli. Szczególnie język angielski zyskał na popularności i obecnie wśród młodszego pokolenia trudno znaleźć osobę, która nie pobierała nauk w tym zakresie. Warto zaznaczyć, że angielski nie zastąpił tu po prostu języka rosyjskiego, bo osób uczących się było i jest dużo więcej, a Polacy sięgają także po inne języki. Naturalnie, osobna kwestia to umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy i biegłości, ale co do pozytywnej roli nauki języków panuje konsensus. O jakich zaletach jednak mowa? Co tak właściwie daje nauka języków obcych?

Zalety są rzecz jasna wielorakie i pozytywy można wymienić na wielu płaszczyznach, zaczynając od tych o najbardziej osobistej naturze. Nauka języka obcego może być bowiem spełnieniem indywidualnych aspiracji i intelektualnym wyzwaniem, co dla części osób ma spore znaczenie i jest powodem podejmowania nauki. Dostateczną motywacją może tu być to, że jakiś język obcy nam się po prostu podoba i chcielibyśmy nim mówić. Przy okazji rozwijamy w sobie także zestaw umiejętności i cech charakteru przydatnych w codziennym życiu takich jak dyscyplina, sumienność, zdolność koncentracji. Nauka języka jest więc tu metodą rozwoju osobistego i może pełnić podobną rolę jak choćby trening na siłowni czy nauka tańca.

Motywacją do uczenia się może być także chęć poznania obcej kultury. Nauka języka obcego pozwala nam uzyskać dostęp bezpośrednio do wytworów danego narodu bez pośredników w postaci tłumaczy. Nauka języka obcego pozwala zatem na wyeliminowanie kontaktu z błędnym, złym lub brzydkim przekładem i czerpanie prosto od źródła. Pomaga to w lepszym zrozumienia artysty i tego co przez słowa piosenki, tekst książki czy dialogi filmowe chciał przekazać. Nie można również nie podkreślić, że dzięki znajomości języka obcego lepiej rozumiemy cudzoziemców i ich sposób myślenia oraz ich kulturę.

To zaś przekłada się również na naszą aktywność. Osoba znająca obce języki będzie miała mniejsze problemy zagranicą. Nawet jeśli nie znamy języka nie jest na najwyższym poziomie, to i tak pomoże on nam na wakacjach uzyskać pożądane przez nas informacje, ułatwi zakupy lub zaprocentuje w sytuacjach konfliktowych czy stresujących jak w przypadku kontaktu z przedstawicielami lokalnej władzy: strażą miejską, policją, etc. Znajomość języków obcych pozwala nam na większą mobilność i pewność siebie w różnych sytuacjach zagranicą.

flagiOczywiste są także profity w biznesie. Posiadając firmę, możemy korzystać z tłumaczy, ale nic nie zastąpi bezpośredniej rozmowy, zwłaszcza w sytuacjach pozabiznesowych. Wspólna kolacja, w czasie której zaprzyjaźnimy się z potencjalnym kontrahentem i znajdziemy, nomen omen, wspólny język, może zaprocentować w postaci realnych korzyści. Warto tu też dodać, że znajomość języka obcego znacząco ułatwia, żeby nie powiedzieć umożliwia, znalezienie pracy za granicą. Z reguły pracodawca chętniej zatrudni kandydata, z którym może się porozumieć niż kogoś z kim komunikacja będzie utrudniona. Co więcej, osoby nie znające języków muszą się liczyć z tym, że będą mogły znaleźć zatrudnienie jedynie przy najprostszych pracach i to często o charakterze fizycznym. Im lepiej będziemy znali język obcy, tym łatwiej będzie nam znaleźć atrakcyjną, dobrze płatną i atrakcyjną posadę.

Język obcy otwiera przed nami naprawdę wiele możliwości. Warto tu na koniec dodać jeszcze jedną korzyść. Znajomość języka obcego ma bowiem znaczenie również jeśli chodzi o naszą edukację. Pozwala ona na skorzystanie z oferty uczelni i szkół za granicą. Daje szansę na rozwój kariery badawczej i naukowej. Dotyczy to także kontaktów z zagranicznymi specjalistami w danej dziedzinie. Ponadto, dobrze pamiętać też o tym, że języki obce – zwłaszcza język angielski – mają ogromny wpływ choćby na nazewnictwo w danych obszarach nauki. Nie ma też lepszego sposobu na bycie na czasie z najnowszymi odkryciami i teoriami, jak ich lektura w oryginale. Dla niektórych od nauki języka obcego nie ma zatem ucieczki.

Jeśli szukacie dobrej i niedrogiej szkoły w stolicy zapytajcie o ofertę w Szkole językowej Lucky Luke– często oferują spore zniżki i promocje, tak jak teraz na rozpoczęcie roku szkolnego.