Kiedy robić przegląd i jak wybrać stację diagnostyczną ?

oldtimerKażdego właściciela samochodu czeka wizyta w stacji kontroli pojazdów. W przypadku kupna auta w salonie kwestia ta może nieco odwlec się w czasie. Jeśli jednak chodzi o zakup pojazdu od indywidualnego sprzedawcy lub w komisie, to jest to nie tylko rozsądne i przydatne, ale wręcz niezbędne – o ile oczywiście chcemy mieć pewność, że faktycznie płacimy za to, co deklaruje sprzedawca. Dlatego też niezbędne jest dokonanie takiego wyboru stacji diagnostycznej, aby przegląd został zrealizowany profesjonalnie i bardzo dokładnie.

Przegląd jest badaniem technicznym pojazdu, które ma służyć sprawdzeniu, czy jest on w na tyle dobrym stanie, by mógł zostać dopuszczony do ruchu i czy nie zagraża bezpieczeństwu ruchu. W jego trakcie badaniom jest poddawany układ hamulcowy, kierowniczy, zawieszenie, oświetlenie, a także poziom emisji spalin i to, czy samochód spełnia niezbędne normy. Trzeba też pamiętać, że jest różnica między okresowym przeglądem gwarancyjnym, a przeglądem technicznym rejestracyjnym. Co prawda mogą być badane te same aspekty techniczne pojazdu (np. układ hamulcowy), a stacja obsługi wykona także inne czynności, jak chociażby wymianę filtrów, oleju, świec i tym podobnych, to jednak na koniec nie dostajemy wpisu terminu następnego badania i nie zostaje nam wystawione zaświadczenie.

Samochód jest poddawany przeglądom okresowo. W wypadku nowego auta prosto z salonu pierwsza wizyta w stacji diagnostycznej powinna nastąpić zanim miną trzy lata od zakupu. Kolejna wizyta następuje po dwóch latach, a później należy już pojawiać się co roku. Jeśli zdecydowaliśmy się na instalację gazową, to niezależnie od wieku auta również będziemy musieli przyjeżdżać do diagnosty raz w roku. Nie warto ociągać się z przeprowadzaniem badania, bo choć w stacji kontroli pojazdów nikt nam kary nie naliczy, to brak aktualnego przeglądu może doprowadzić co najmniej do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Ponadto, brak badań może spowodować odmowę wypłaty ewentualnego odszkodowania z polisy AC.

Z usług diagnosty należy też skorzystać przy okazji przerejestrowywania i zakupu nowego auta, aby ustrzec się przed oszustami, ukrywającymi problemy techniczne czy tuszującymi powypadkowość samochodu. Wizyta na stacji diagnostycznej powinna potwierdzić lub zaprzeczyć wątpliwościom, upewniając nas co do stanu technicznego pojazdu. Z tego względu należy szukać profesjonalnej stacji kontroli pojazdów. Dobrze jest tu sprawdzić opinie w internecie na temat wybranej przez nas firmy albo zapytać znajomych gdzie oni sami przeprowadzają przegląd. Jeśli chodzi o przegląd techniczny rejestracyjny, wyznaczone są odpowiednie stacje przez odpowiednie organa. Trzeba więc sprawdzić, czy dana stacja ma odpowiednie uprawnienia do przeprowadzenia kontroli. Pomocna przy wyborze może być też strona internetowa. Im większa oferta i im więcej badań dana stacja kontroli pojazdów proponuje, tym większa szansa, że mamy do czynienia z solidną firmą. Warto też zwrócić uwagę na to, jak duże jest obłożenie danej stacji zleceniami. Obiektów tego rodzaju jest wystarczająco dużo, abyśmy nie musieli dodatkowo zbyt długo czekać. Jedno jest pewne – wizyty na stacji diagnostycznej nie da się uniknąć.