Leczenie nadpotliwości z użyciem botoxu

Nadmierna potliwość jest poważną dolegliwością, której często nie można zlikwidować poprzez używanie specjalnych antyperspirantów. W takich przypadkach można jednak zastosować nowoczesne zabiegi – botox to obecnie najskuteczniejszy sposób na pozbycie się problemu.

 

Postać i przyczyny nadmiernej potliwości

Zwykle rozpoczyna się ona w okresie młodości i bez odpowiedniego leczenia trwa przez całe życie. Może mieć postać miejscowej nadpotliwości – dotyczy pach, podeszw stóp, dłoni, głowy czy twarzy, jak i również pojawia się na całym ciele. Niestety, przyczyny takiego stanu nie są odkryte, uważa się, że ma on związek z nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego. Także jest to dolegliwości o podłożu genetycznym.

 

Skutkiem nadmiernej potliwości jest przede wszystkim gorsze samopoczucie chorej osoby. Stanowi ona problem w pracy i w życiu towarzyskim. Również stale wilgotna skóra jest bardziej narażona na zakażenia grzybicze i bakteryjne.

 

Botox w leczeniu nadpotliwości

Zabiegi z użyciem botoxu, czyli oczyszczonej toksyny botulinowej A pozwalają na powrót pacjenta do normalnego życia. Dzięki nim można uzyskać znaczną poprawę i poprawić swój komfort. Polegają one na ostrzykiwaniu okolic gruczołów potowych niewielką ilością preparatu, co powoduje zahamowanie przekaźnictwa nerwowego, a tym samym ich czasowe zablokowanie i zmniejszenie wydzielania się potu.

W czasie zabiegu lekarz wprowadza botox śródskórnie w miejsca, w których pojawia się nadpotliwosć. Miejsca, w których pojawia się nadpotliwosć, są wykrywane z użyciem testu Minora – polega on na posmarowaniu obszaru skóry jodyną i posypaniu jej skrobią. Po około kwadransie miejsca najbardziej potliwe są zaczernione. Obszar ten pokrywa się kremem znieczulającym i ostrzykuje się punktowo botoxem.

Pełny efekt zabiegu widoczny jest po około 3-9 dniach. Bezpośrednio po nim może wystąpić niewielkie zaczerwienienie skóry, które szybko ustępuje. Nadpotliwość zostaje zahamowana na około 6-8 miesięcy zalegnie od indywidualnych predyspozycji pacjenta. W celu uzyskania jak najlepszych efektów zaleca się ponawianie zabiegów, przy czym odstępy pomiędzy następnymi przedłużają się.

Zatem leczenie nadpotliwości botoxem to najlepsze rozwiązanie dla tych osób, którym zależy na całkowitym komforcie – dzięki niemu można zapomnieć o swoim problemie. Gdy żadne inne metody nie przynoszą satysfakcjonujących efektów, botox jest optymalnym wyborem.