Depresja jest chorobą, która dotyka wielu osób. Szacuje się, że w ciągu całego życia ma z nią problemy aż 5-17 procent ludzi w populacji ogólnej. Depresja może być uwarunkowana biologicznie, także genetycznie i może pojawić się bez wyraźnej przyczyny z zewnątrz, ale również może być ona reakcją na stresujące, przytłaczające wydarzenia. Na szczęście, istnieją sposoby na skuteczne leczenie depresji.
Nierzadko depresja traktowana jest jako smutek, pogorszenie nastroju, które jest przejściowe. To też powoduje, że może być ona bagatelizowana przez osoby z otoczenia. Także zdarza się, że osoby z depresją bardzo dobrze ją maskują i często trudno wskazać, że rzeczywiście mają one taki problem. O depresji możemy mówić wtedy, gdy pojawiający się smutek jest długotrwały i utrzymuje się przez wiele tygodni i miesięcy. Mogą towarzyszyć mu też nadmierna senność lub bezsenność, brak apetytu, utrata zdolności do przeżywania przyjemności, napady leku, także myśli samobójcze.
Współczesna medycyna, w tym psychiatria dysponuje szeregiem różnych środków pozwalających na częściowe lub całkowite zniwelowanie objawów depresji u większości osób, u których została ona zdiagnozowana. Najważniejsze jest jednak dopasowanie takich metod postępowania, które przyniosą oczekiwany skutek, co też nie zawsze jest możliwe od razu. Najczęściej w leczeniu depresji stosuje się obecnie leki przeciwdepresyjne, tak zwane antydepresanty, oraz psychoterapię. Poza tym stosowane są takie metody lecznicze jak fototerapia oraz elektrowstrząsy.
Jak dobiera się najlepszą metodę leczenia?
Leczenie zaburzeń depresyjnych najczęściej ma miejsce w wyspecjalizowanych w tym ośrodkach – mogą być to gabinety psychiatryczne i psychologiczne, poradnie zdrowia psychicznego czy też oddziały psychiatrii. Metodę leczenia dobiera psychiatra. Jego rola polega na postawieniu właściwej diagnozy, ponieważ zaburzenia depresyjne mogą pojawiać się też w innych chorobach, na przykład przy chorobie afektywnej dwubiegunowej, lekarz podejmuje też decyzję na podstawie skłonności do samobójstwa oraz interakcji lekowych z innymi stosowanymi lekami.
Leczenie farmakologiczne depresji
Obecnie do dyspozycji jest szereg różnych leków skoncentrowanych na leczeniu zaburzeń depresyjnych. Zaczęły być one stosowane stosunkowo niedawno i były prawdziwą rewolucją w leczeniu depresji. Muszą być one dobrane w zależności od kondycji chorego, na przykład inne stosuje się w przypadku depresji jednobiegunowej, a inne dla choroby afektywnej dwubiegunowej, gdzie nacisk kładziony jest na stabilizację nastroju.
Szacuje się, że wprowadzenie leku przeciwdepresyjnego pozwala na poprawę u około 50-70 procent pacjentów. Gdy nie jest ona zauważana w ciągu kilku pierwszych tygodni, wówczas najczęściej zmienia się lek na inny, co zazwyczaj pozwala na dobranie właściwego specyfiku. Najczęściej stosuje się tak zwaną monoterapię, czyli leczenie depresji z wykorzystaniem jednego leku, ale czasami można też wprowadzić inne leki.
Psychoterapia
Drugą popularną metodą leczenia depresji jest psychoterapia – prowadzona może być ona w nurtach poznawczo-behawioralnym, jako psychoterapia interpersonalna oraz psychoedukacja. Spotkania z psychoterapeutą nakierowane są na rozpracowane problemów chorego oraz na wzmacnianie w nim odpowiednich reakcji, aby łatwiej radzić sobie z depresją, rozpoznawać jej symptomy, a także zapobiegać im.
Najczęściej psychoterapia prowadzona jest jako uzupełnienie farmakoterapii, ponieważ wtedy pozwala na uzyskanie znacznie wyższej efektywności. Także zalecana jest ona wtedy, gdy zaprzestaje się już stosowania leków przeciwdepresyjnych.